چاپ        ارسال به دوست

296013
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی،خانه ملت:

پرداخت دیه قربانیان فاجعه منا پیگیری حقوقی کوتاهی عربستان را منتفی نمی کند

با توجه به قواعد حقوق بین الملل اگر کشوری به دیگری خسارتی وارد کند، ملزم به جبران خسارت است و البته پرداخت صرفا دیه از جانب عربستان منجر به عدم پیگیری حقوقی درباره کوتاهی آل سعود در خصوص این فاجعه نیست.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ عوض حیدرپور شهرضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره ابعاد حقوقی پیگیری پرونده منا گفت:در شرایط فعلی با توجه به وضعیت و روابط سیاسی ایران و عربستان پیگری حقوقی فاجعه منا نباید مسکوت بماند.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: این موضوع باید از طریق مراجع قضائی داخلی و محاکم عربستان پیگیری شود، علاوه بر این می توان پرونده ای در این خصوص در لاهه تشکیل داد.

حیدرپور تصریح کرد: با توجه به قواعد حقوق بین الملل اگر کشوری به دیگری خسارتی وارد کند، ملزم به جبران خسارت است و البته پرداخت صرفا دیه از جانب عربستان منجر به عدم پیگیری حقوقی درباره کوتاهی آل سعود در خصوص این فاجعه نیست.

وی ادامه داد: برای پیگیری این موضوع می توان در مجامع بین المللی طرح دعوا کرد؛ پرداخت دیه حق مسلم است اما پرداخت آن چیزی از کوتاهی ها و کم کاری های عربستان کم نمی کند.

حیدرپور تاکید کرد: دیوان دادگستری لاهه که بین المللی است حکم به پرداخت خسارت از سوی عربستان کند.

به گزارش مجلس نیوز؛ عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مکانیزم های حقوقی برای پیگیری اینگونه مسائل در سطح بین الملل وجود دارد.


١٨:٠٢ - شنبه ٧ فروردين ١٣٩٥    /    شماره : ١٤٨٢    /    تعداد نمایش : ٨٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: