چاپ        ارسال به دوست

يادی از شهدای منا
بسم‌الله الرحمن الرحيم

يادی از شهدای منا

به كندی و آرام آرام دوماه سخت بر بازماندگان شاهدان منی و از عید قربان 1437 گذشت. اندوه فرزندانی كه پدر از دست دادند و مادران، پدران، خواهران و برادرانی كه عزیزشان در عید قربان امسال قربانی شدند حالا شكل دردآوری به خود گرفته است.

بنا ندارم كه به چرایی حادثه وارد شوم، آنچه مهم است به آن اشاره كنم قبول واقعیت‌هایی است كه این حادثه تلخ را رقم زد و مصیبتی عظمی را برای جهان اسلام بوجود آورد.

مسلم است كه دولت سعودی و دست‌اندركاران حج عربستان به وظیفه خود عمل نكردند و لذا لازم است كه به جبران موضوع بپردازند و از نظر حقوقی به آنچه وظیفه دارند عمل نمایند و حداقل كاری كه باید انجام دهند جبران خسارات این حادثه عظیم است.

حتماً مسئولین عربستان سعودی و خصوصاً دست‌اندركاران حج آنجا باید قول بدهند كه ساز و كارها را طوری تنظیم كنند كه منبعد این گونه حوادث در ایام حج رخ ندهد. و از طرف دیگر باید دیه قربانیان حادثه مسجدالحرام و حادثه منی را بر اساس دیه ماه حرام پرداخت كنند. و نسبت به معالجه و مداوای مجروحین و مصدومین مسجدالحرام و منی بی‌تفاوت نباشند و كمك كنند تا حج نیمه‌تمام خصوصاً مجروحین و مصدومین در سالهای آتی تمام شود. طبیعی است كه در این راستا سازمان حج و زیارت و وزارت خارجه باید پیگیری درخور را تا تحقق نتیجه كامل ادامه بدهند.

لیكن از سوی دیگر چنانچه نیازی به آموزش و تغییراتی در سازماندهی حج باشد، سازمان حج و زیارت باید بطور جدی نسبت  به آن اهتمام ورزد. فی‌المثل در بحث حفظ سلامت هیئت پزشكی حج تلاش كند تا مطمئن باشند میزان سدیم خون حجاج از 140 میلی اكی والان در لیتر در روزهای وقوف در عرفات، مشعر الحرام و منی پایین‌تر نیاید. و حال كه فرصتی برای بازنگری در رفتارها هست مناسب است كه اجلاسی توسط سازمان حج و زیارت برگزار شود و با كسب نظر از صاحب‌نظران دیگر كشورهای جهان اسلام ترتیبات مناسب با حج را در ابعاد مختلف برای سالهای آینده استخراج نمایند.

و در حاشیه چنین اجلاسی، نشستی با خانواده‌های قربانیان منی برگزار شود و مطالبات و درخواست‌های آنها را احصی و نسبت به اجرای آن‌ها اقدام نمایند. نظر اینجانب در خصوص این بند كه مستخرجه از مطالبات و خواسته‌های فرزندان و دلبندان قربانیان منی است بر این است كه حالا كه حسب موافقت مقام معظم رهبری این عزیزان در گلستان‌های شهدا دفن شده‌اند. عنوان شهید برای آنها ارزانی گردد و سنگ مزار آنها با عنوان شهید مزین گردد و امید است كه مقام معظم رهبری در این خصوص تفقد لازم را بنمایند.

تعدادی از خانواده‌های قربانیان تقاضا دارند كه تك پسر آنها از خدمت سربازی معاف شوند و یا اگر دانشجوی دانشگاه در سایر شهرها هستند به شهرهای خودشان منتقل گردند و اینها از مواردی است كه براحتی قابل پیگیری و انجام است. موضوع مهم دیگری كه برای خانواده‌ها رنج‌آور شده است برخورد شركت بیمه ایران با خانواده‌هاست. در صنعت بیمه، همه بیمه می‌شوند تا چنانچه حادثه‌ای برای دسته‌ای اتفاق افتاد، به قربانیان حوادث یك دیه كامل بدهند. در این حادثه وظیفه بیمه است كه بدون هیچ منتی دیه كامل ماه حرام را به خانواده‌های قربانیان تقدیم كنند و از هرگونه عذر و بهانه‌ای در این راستا پرهیز كند.

در همین رستا لازم است دولت سعودی خود را موظف به پرداخت دیه بداند و وزارت خارجه از مبادی رسمی و قانونی و بین‌المللی این موضوع را پیگیری نماید.

بی‌مناسبت نیست كه یادی جانانه از قربانیان منی داشته باشیم همانگونه كه در حدیث آمده كه هر كس در حال احرام جان به جان آفرین تقدیم كند، لبیك گویان وارد محشر می‌گردد و بقول قرآن جبران قربانی شدن مهاجر الی‌الله با خداوند متعال است.

اینجانب از اول حادثه در جریان و پیگیر قربانیان بودم و در جمع  ابدان مطهر شهدایی كه از منی آمدند، بسیار چهره‌هایی را در پزشكی قانونی دیدم كه حسب قول معروف شكل و شمایل امامزاده‌ها را داشتند و با چهره‌هایی نورانی، آرام، زیبا، بشاش و بعضاً با لب خندان در درون تابوت‌ها آرامیده بودند. خصوصاً در بین قربانیان چند چهره روحانی را دیدم كه هیچگاه فراموش نخواهم كرد كه چقدر زیبا و آرام بودند.

بی‌مناسبت هم نمی‌بینم اشاره كنم كه در این حادثه مسئولین مربوطه و خصوصاً دست‌اندكاران حج و زیارت ما تلاش جانانه‌ای كردند، لیكن چه باید كرد!؟، و باید گفت كه؛ نباید از كوتاهی‌ها و بی‌تدبیری‌هایی كه بچه‌های خودمان كردند گذشت،‌لازم است تجزینه و تحلیلی دقیق و اصولی در این خصوص نیز انجام شود و اقدامات لازم در سال‌های آتی انجام پذیرد چرا كه از حالا كه عید قربان به تابستان آمده است حداقل تا 20 سال آینده ایام حج در گرم‌ترین فصول سال خواهد بود و در 20 سال آینده هر سال ممكن است همین اتفاقات تكرار شود.

من بر این باورم كه اضطراب و دلهره حجاج نمی‌گذارد كه آنها صبح عید در چادرهای منی بمانند و تلاش می‌كنند كه هرچه زودتر رمی جمره عقبی را در صبح عید انجام دهند و سپس با تقصیر و قربانی از احرام خارج شوند.

لیكن بر عهده مسئولین حج و زیارت و مدیران كاروان‌ها است كه توصیه كنند و در اجرای این قاعده بكوشند كه بعد از رسیدن حجاج به چادرها در منی، صبحانه خود را بخورند،‌ دو سه ساعتی استراحت كنند و حدود ساعت 10 صبح به بعد برای رمی جمره بروند. همه معتقدیم كه از ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر روز عید قربان خیابان‌های منی همه خالی است و هیچ خطری حجاج را تهدید نمی‌كند. و لذا بهتر است در این راستا و سایر تمهیداتی كه ضروری است در سال‌های آتی معمولی گردد سازوكارهای لازم برای سال‌های آتی تهیه شود و به اجرا درآید.

مطلب دیگری كه حائز اهمیت است آشفتگی درمدیریت و سوء تدبیر سعودی‌ها  در روز حادثه است كه وقتی چنین اتفاقی افتاده نتوانسته‌اند صحنه را مدیریت كنند. و لذا دوستان در حج و زیارت باید چاره‌جویی‌های لازم قبل از رسیدن به چنین نقطه‌ای را در سال‌های آتی مدیریت كنند.

نمی‌دانیم چه بر قربانیان منی گذشته است. آنچه می‌دانیم این است كه حدود 8000 نفر از مجموع كمتر از سی‌هزار نفری كه در خیالان 204 محبوس شده‌اند به لقا خدا رفته‌اند. بیشترین دلیل برای جان‌ دادن این عزیزان گرما زدگی، كاهش سدیم خون، كمبود اكسیژن در اثر كم آوردن در تنفس است. لذا می‌توانیم و باید چاره‌جویی‌های علمی در این راستا را برای سال‌های آتی انجام بدهیم و حسب اطلاعی كه داریم امكانات سعودی‌ها برای چنین فاجعه‌ای پیش‌بینی نشده بود و لذا باید در سال‌های آتی پیش‌بینی‌های لازم در این خصوص در ایام حج انجام پذیرد.

در این نوشتار وظیفه می‌بینم به نیكی از مقام معظم رهبری یاد كنم كه در مراسم دانشگاه نیروی دریایی ارتش چگونه با بغض و اندوه و با صدایی غمناك كه هیچگاه مثل آن را از ایشان نشنیده بودیم، به موقع نهیب و تشری به آل‌سعود زدند و آن موضع‌گیری و كلام نافذ و قاطع ایشان سبب شد كه مسئولین سعودی به خود آیند و همراهی لازم را با دوستان ما برای انتقال ابدان پاك قربانیان و مجروحین معمول دارند و اگر نبود آن لحن و آن كلام مؤثر چه بسا كه ابدان عزیزان ما را هم مانند هشت هزار نفری كه دفن كردند، به خاك می‌سپردند و اگر امروز هم همراهی‌هایی دارند هنوز بخاطر ضرب شست آن موضعگیری به موقع و محكم مقام معظم رهبری است.

امیدواریم كه مسئولین و دست‌اندركاران حج با عبرتی كه از این حادثه جانكاه گرفتند و باید بگیرند نسبت به انجام اصلاحات لازم در رویه‌های اجرای عملیات حج اقدام نمایند./م

 

دكتر عوض حیدرپور شهرضایی

نماینده شهرضا و دهاقان، منظریه و گلشن

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

و كمیسیون اصل نودم قانون اساسی

 


١٥:١١ - چهارشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ١٣٤٥    /    تعداد نمایش : ٧١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: