چاپ        ارسال به دوست

1393-03-31
تكليف بزرگ

چه شد كه با يك حركت برق آسا اين طور كه گفته شده و هست داعش توانست به نيمه شمالي عراق هجوم ببرد و در بخش هايي از آنجا مستقر شود! و برخورد با آن ها چگونه و به چه صورتي بايد انجام پذيرد! در چاره جويي دنيا چه بايد بكند؟    براي ورود به اين مسئله ابتدا بايد مقدمه اي را عرض كرد با پيروزي انقلاب اسلامي در ايران برنامه هاي مبارزاتي و آموزشي نيروها براي حركت هاي جهادي اسلامي و مقاومتي به كلي تغيير يافت كانون و محوريت مبارزات و خصوصاً برخورد با اسرائيل به ايران منتقل شد لذا ارتجاع منطقه، غربي ها و استكبار جهاني طراحي هاي خود را براي حفظ اسرائيل و تدوين برنامه اي براي مبارزه با انقلاب اسلامي آغاز كردند. اسم هايي چون لشكر طيبه، القاعده، طالبان، النصره، لشكر جنگوي، و ده ها نام ديگر در عداد اين اسامي سير تحول تاريخي اين سازماندهي ها را نشان مي دهد كه كشورهاي مرتجع منطقه و همراهي غربي ها و خصوصاً امريكا شكل گرفته اند و اصلي ترين هدف آن ها ايجاد كشوري با عنوان دولت در منطقه و با هدف كاهش فشار بر اسرائيل غاصب است. چرا كه هر گروه و دسته اي به عنواني نهضت راه انداختند به خاطر صبغه و شكل تروريستي كه به خود گرفت مورد نفرت مردم كشورها و ملت ها قرار گرفت، تا اينكه در جمع بندي به اين نتيجه رسيدند كه بايد سازماني و دولتي راه اندازي كنند كه پس از استقرار به فوريت آن را به رسميت بشناسند و معارضي براي مقاومت اسلامي در سر راه رسيدن مسلمانان به قدس شريف ايجاد كنند و به اين ترتيب رژيم اشغالگر صهيونيستي را هم در حاشيه امن قرار دهند.

  با شروع بيداري اسلامي در منطقه كه انصافاً مي رفت و مي رود كه بساط ارتجاع منطقه‌اي را برچيند امواج سهمگيني فراهم شد و سران كشورهاي مرتجع منطقه و نظام استكباري را سراسيمه كرد به گونه اي كه احساس كردند بايد زودتر دست به كار شوند و آنجا بود كه نطفه منعقد شده داعش به عنوان جعلي دولت به اصطلاح اسلامي عراق و شام متولد شد و به سوريه چشم دوختند كه آن را در سوريه ايجاد كنند.

فرآيند امور در سوريه به سمت و سويي پيش رفت كه نتوانستند مسئله را عملي كنند ولي از ايجاد پيش زمينه ها در عراق غافل نشدند. استان هاي انبار، نينوا، ريالي و دهوك و با فاصله بيشتري از مرز اردن و سوريه استان هاي دمادي و صلاح الدين به عنوان هدف انتخاب شدند. فرماندهي و مسئوليت را هم بر عهده يك نفر عراقي به عنوان بغدادي گذاشتند. در چند سال گذشته سرپل هاي زيادي را با خريد اماكن و كارخانجات و مزارع در اين استان ها ايجاد كردند. به گونه اي كه مي توان گفت آن ها يك شبه و يا در عرض چند روز موصل را، كركوك را تصرف نكردند. از چند سال پيش خرده خرده زمينه را آماده كردند و سپس با همراهي و خيانت بخشي از سران و مسئولان عراقي بخشهاي استان هاي انبار، نينوا و صلاح‌الدين را اشتغال كردند.

جمعيتي كه براي اشغال اين استان ها آماده شد بودند برابر اطلاعات موثق‌ 5 تا 6 هزار نفر بوده است ولي اميدشان به بعثي ها، ارتشي هاي رژيم، فدائيان صدام، ناراضي ها و همراهان استكبار جهاني بود كه متأسفانه اين ها هم در همراهي سنگ تمام گذاشتند و با مايه و پولي كه سران كشورهاي مرتجع منطقه در اختيار آن ها گذاشته بودند با نااميد شدن از سوريه فشار خود را به شمال عراق منتقل كردند. گفته مي شود سرمايه و نقدينگي آن ها كه از سوي كشورهاي جنوب خليج فارس تأمين شده بيش از 4 ميليارد دلار بوده كه متأسفانه با اشغال موصل و ديگر شهرهاي عراق و غارت بانك ها، منازل و مغازه هاي مردم و سرمايه هاي ملي عراق اعم از سلاح نظامي و نفتي سرمايه ها را افزايش چشمگيري نيز داده اند و با ساز و برگ نظامي و پول درست و حسابي در تدارك ايجاد دولتي در شمال عراق هستند.

كشورهاي غربي و امريكا و .... مي گويند داعشي ها تروريست هستند. ولي آنقدر ما رفتار دو گانه از آن ها ديده ايم كه نمي توانيم حرف آن ها را باور كنيم. خيلي براي ما غير مترقبه نخواهد بود كه چنانچه اعلام دولت مستقل كنند از اولين كشورهايي كه آن ها را به رسميت بشناسند همين غربي ها باشند. غافل از اينكه كشورهاي غربي جز اولين هدف هاي اينان بعد از استقرار خواهد بود. ممكن است سؤال شود كه تكليف چيست؟ آيا فتواي جهاد حضرت آيت ا... سيستاني و علماي اهل سنت چاره ساز هست يا نه؟ به نظر من بله!

من بر اين باورم كه در عراق آنقدر مرد مسلمان، ميدان ديده و كارآزموده است كه نيازي به دخالت ديگر كشورها براي حل اين مسئله نيست. ملت عراق توانايي دارد كه با جوانانش و كارآزموده هايش داعش را سر جاي خودش بنشاند و البته عشاير عراق و پيش مرگان كرد كه با تجربه بيش از نيم قرن در مبارزات با صدام و حزب بعث چون فولاد آب ديده هستند هم همراه ملت عراق هستند قطعاً تجارب توان خود را در اختيار ملت عراق قرار خواهند داد و بساط داعش را در هم خواهند پيچيد. امّا براي ملت ايران هم وظيفه و تكليفي بزرگ هست كه در اين برهه حساس كه ملت مظلوم عراق بعد از تحمل چند دهه مصيبت دچار و گرفتار بليه اي جديد شده است به ياري آن ها بشتابد و اينجا وظيفه شرعي و ملّي ماست و نبايد منتظر بمانيم كه دولت ما تصميم بگيرد. ملت ايران لازم است يكپارچه از ملت و تماميت ارضي عراق پشتيباني كند و آنچه در توان دارد در خدمت ملت همسايه قرار دهد و براي دفاع از حريم اهل بيت در عراق جدي فعال و كوشا باشد.

دكتر عوض حيدرپور


١٠:٠٩ - شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٣    /    شماره : ٩٣٠    /    تعداد نمایش : ١٥١١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: