برگی از خاطرات سالهای 1356 و 1357

 منبع : Heydarpoor.ir

 نويسنده : دکتر عوض حیدرپور    ایمیل : info(@)heydarpoor.com

 نوشته شده در تاريخ : 1391/06/07   ( آخرين ويرايش : 1392/02/07 )

تابستان عجیبی بود مرتب تظاهرات درتهران و کشور بود. مردم آرام نداشتند.از یک طرف هزار حقه نیرنگ رژیم نیز بود .  یکشنبه 15 مرداد 57 روز اول ماه مبارک رمضان 1398 بود . روزه گرفتن در تابستان . در بخش داخلی آنهم در بیمارستان سینای تهران لذت خودش را داشت .من هم چون تنها بودم .خوابگاه هم نبود عمدتاٌ و تمام وقت خود را در بیمارستان صرف می کردم و فقط برای کارهای انقلاب از بیمارستان خارج می شدم .

پنجشنبه 19/5/57 ظهر بعد از نماز به طرف شهرضا راه افتادم . شب را شهرضا بودم و فردا جمعه با خبری که رفقا دادند به اصفهان آمدیم . ششم ماه رمضان بود فکر کنم یکصد هزار نفری آن روز در اصفهان راهپیمائی و تظاهرات کردند .همه جای شهر هم بودند ما هم بعد از سی وسه پل به آنها پیوستیم و کاری شد کارستان . ساختمان بیمه و بانک ملی و هتل شاه عباس به آتش کشیده شد و ما غروب راهی تهران شدیم آن شب ساواک و پلیس به شدت کنترل می کردند وما هم به هر ترفندی راهی تهران شدیم . همان شب حکومت نظامی در اصفهان شهرضاو نجف آباد وخمینی شهر که آن روزها همایونشهر می گفتند به فرماندهی سر لشکر ناجی اعلام شد .

روز یکشنبه 29 مردادکه روز نیمه رمضان بود سینما رکس آبادان را آتش زدند . فکر کنم 400 نفر زنده زنده درآتش سوختند وما تا آخرهفته فقط اخبار را تعقیب می کردیم . چهار شنبه شب احیای شب نوزدهم رمضان بود که ما تهران در بخش بودیم . پنجشنبه 19 رمضان دوم شهریور بود بعد از نماز ظهر و عصر راهی شهرضا شدم . غروب گذشته بود که رسیدم شهرضا . فکر کنم آن شب تا سحر بیدار بودیم و جمعه هم شهرضا ماندیم و احیای شب بیست و یکم را در مسجد حاج عبدالحمید بودیم . آن مسجد همیشه برای ما حال و هوای خودش را داشت و الان هم دارد .

بعداز افطار بیست و یکم رمضان و پس از غروب شنبه 4 شهریور ماه راهی تهران شدیم .

روز شنبه 5/6/ 57 دکتر منوچهر کیهانی که استاد داخلی ما در بخش بود ودر واقع همه کاره ی بخش هم بود . (چون دکتر اردوبادی به آمریکا رفته بود )برای ما صحبت کرد و برنامه های سیاسی جبهه ملی را برای ما تبین کرد و در جلسه ی آنها دکتر کیهانی بعنوان سخنگو اعلام شده بود .همین روز هم دوباره اعلام کردند که تقویم به هجری شمسی بر گشته است .

روز یکشنبه12 شهریور1357 آخر ماه رمضان بود و روز دوشنبه سیزدهم مراسم عید فطر در قیطریه برگزار شد. که داستان آن روز را جداگانه نوشته ام. فکر کنم بیش از یک میلیون در راهپیمایی و نماز آن روز آمدند.

روز یکشنبه 16/6/57 امتحان داخلی دادم و پس از قبولی بلافاصله خودم را به راهپیمائی  در جریان رساندم . راهپیمائی در خیابان دماوند و میدان فوزیه (امام حسین فعلی )به طرف دانشگاه بود . فکر کنم آنروز دو میلیون در تظاهرات شرکت کردند واز همان شب حکومت نظامی تهران بر قرار شد .و خیلی شهرهای دیگر که فردا آن روز  مردم برای تطاهرات به میدان ژاله آمدند (شهدای فعلی )آن حادثه جمعه سیاه (17 شهریور )رخ داد . یادم هست فردای آن روز شنبه 18/6/57 ضیائ الحق آمد تهران و دست خالی ودست از پا دراز تر بر گشت . چه بین شاه واو گذشت نمی دانم . ولی شاه که قرار بود به چند کشور اروپای شرقی برود . سفر او لغو شد . گویا آن کشورها اجازه ندادند.

<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>