برگی از خاطرات سالهای 1356 و 1357

 منبع : Heydarpoor.ir

 نويسنده : دکتر عوض حیدرپور    ایمیل : info(@)heydarpoor.com

 نوشته شده در تاريخ : 1391/06/07   ( آخرين ويرايش : 1392/02/07 )

روز دوشنبه 20/ 9/ 57 عاشورا هم شهرضا ماندم . مراسم راهپیمائی مجدداٌ از مدرسه امام حسین (ع) و مسجد مطیعی شروع شد و تا شاهرضا آمدیم . خبردار شدیم که اصفهان و نجف آباد هم روز عاشورا مجسمه شاه را پائین کشیده اند . از جمله مسائلی که فردا ی عاشورا که به تهران آمدم خبردار شدیم این بود که در پادگان لویزان دو سه نفر سرباز چند نفر از افسران را روز عاشورا کشته اند و بعلاوه در عاشورا بیش از بیست میلیون نفر و در تاسوعا بیش از 15 میلیون نفر در سراسر کشور راهپیمائی کرده اند .

روز عاشورا هم اکثراٌمردم روزه گرفته بودند و ما هم روزه بودیم .یادم هست در شهرضا برف ضعیفی هم آمد . و هوا فوق العاده سرد بود . البته بگویم سال 57 زمستان خیلی سرد نشد و با بارندگی کمی همراه بود .(مثل سال 1388 )

26 دیماه شاه از کشور فرار کرد و فردای آن روز همه مجسمه های شاه را در کشور پائین کشیدند .

 جمعه 29 دیماه چون سالروز تولد من هم هست همیشه در خاطرم با خطرها و خاطره هایش ثبت است .  جمعه 29 دی ماه 1357 بزرگترین راهپیمائی در ایران انجام شد . رهبری امام قاطعانه شعار داده شد . استقلال  آزادی جمهوری اسلامی ثبت شد . ضرورت محاکمه شاه مطرح شد و پلاکارد نظام شاهنشاهی نابود باید گردد در بین جمعیت بود روز عظیمی بود و در تظاهرات تهران که من بودم مسئله خاصی پیش نیامد . آن روزها می گفتند آخرین مجسمه شاه در رشت در این روز آنهم توسط ماءموران پائین کشیده شد .

با فرا رسیدن بهمن شور تازه ای در کشور دمیده شد . و بیم ها و امیدها هر روز بود ولی نشاط آن روزها وصف نا شدنی است . کشور آماده پیروزی انقلاب می شد و من هم بهمن ماه را بین  شهرضا و تهران در مسافرت بودم . کمیته دفاع شهری را در شهرضا تشکیل دادیم و من شدم عضو کمیته محله خودمان که در خیابان ولی عصر شرقی در مغازه آقای نصرالله مرادی تشکیل شد .

شب جمعه 5 بهمن ماه مجدداٌ راهی تهران شدم و مستقیما به فرودگاه آمدم چون قرار بود امام 6 بهمن 57 به تهران بیایند . که بختیار فرودگاهها را بسته بود ودر گیری سنگینی در اطراف دانشگاه و خیابان آزادی و مهر آباد اتفاق افتاد که من با زخمی ها به بیمارستان امام خمینی آمدم . دکتر خلیل ناظم روز جمعه 6/11/57 کشیک بخش جراحی بیمارستان بود . آن شب مرحوم دکتر میر خانی ودکتر ماندگار هم کشیک های سایر بخشها بودند که من جمعه شب را پیش آنها در پاویون ماندم و صبح روز شنبه 7/11/ 57 مجدداٌ به سوی شهرضا آمدم . شنبه  7/11/57 مطابق با 28 صفر بود که من قم ماندم و در تظاهرات قم شرکت کردم و شنبه شب را هم پیش حاج حسین تیموریان در قم بیتوته کردم . یکشنبه صبح راهی شهرضا شدم و عصر یکشنبه 8/11/57 رسیدم شهرضا . دوسه روزی را بین شهرضا و اصفهان گذراندم . چهارشنبه شب 11/11/57 با اتوبوس آقای حسام میرنیام راهی تهران شدم . آقای آقاولی رضویان هم با من آمد . صبح ساعت 4 رسیدیم تهران و به حلقه ی محافظین امام پیوستم . و امام روز 12 بهمن 1357  به تهران آمدند  و ما شاهد حضور روح خدا در تهران شدیم. در ذیل این یادداشت ها آمار شهدای روز های پیروزی انقلاب را نوشته ام که برای شما می نویسم.  آماریکه من دارم روز 22 بهمن حدود 654 نفر در تهران به شهادت رسیدند و روز 21 بهمن 175 نفر و جمع تیر خورده ها و مجروحینی که ما باید رسیدگی می کردیم در این دو روز تاسوعا و عاشورای انقلاب  700 نفر و 2700 نفر بود . بعدها آمار که گرفتیم تعداد شهدای این دو روز حدود 1200 نفر شد در کل کشور .

 

 

<< آخرین صفحه   1 2 3 4   اولین صفحه >>