چاپ        ارسال به دوست

297551
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

دولت ریاض مقصر اصلی حادثه منا است/ دستگاه قضا به قصور مدیران کاروان ها در شکل گیری فاجعه رسیدگی کنند

عضو کمیته حقیقت یاب حادثه منا در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شکی دراین نیست که دولت ریاض مقصر اصلی حادثه منا است اما دستگاه قضا باید به قصور مدیران کاروان ها در شکل گیری این فاجعه رسیدگی کنند. 

عوض حیدرپور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری با اشاره به پیگیری قضایی حادثه منا در دستگاه قوه قضاییه کشور تاکید کرد:  حادثه ای که در منا اتفاق افتاد از نظر حقوقی از سه بُعد قابل بررسی است. حجاج، روسای کاروان ها و دولت عربستان در شکل گیری این حادثه دست داشتند که باید هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار داد.

نماینده مردم شهرضا در مجلس نهم شورای اسلامی در خصوص نقش حجاج در این فاجعه گفت: حجاج، مخصوص افراد با تجربه برای شرکت در مراسم منا، وارد خیابانی شدند که مسیر تعیین شده برای رسیدن به منا نبود. این خطا در شکلگیری حادثه بی اثر نبود.

وی ادامه داد:  از سوی دیگر، مسئولان و مدیران  کاروان هایی بودند که نتوانستند حجاج را به درستی هدایت کنند که درمحل حادثه حضور پیدا نکنند.اعتقاد دارم دستگاه قضا باید قصور مدیران کاروان ها و را در این زمینه مورد بررسی قرار دهند و در صورت مشخص شدن قصور حکمی برای آنها صادر شود.

این نماینده با بیان اینکه مدیران و راهنمایان  کاروان های سازمان حج و زیارت، در شکل گیری حادثه منا مسئول هستند و باید پاسخگو باشند، گفت: نباید نسبت به خلط و اشتباه بزرگ سعودی ها چشم پوشی کرد. سعودی ها ابتدا و انتهای جاده ای که حجاج به اشتباه وارد آن شده بودند را بستند و اجازه ندادند به موقع این حجم این جمعیت از آن منطقه خارج شود و یا کمکی به آنها برسد.

وی اعتقاد دارد که اگر سعودی دست به چنین اقدامی نمی زدند، حجاج خود را نجات می دادند و ابعاد حادثه به این حد رقم نمی خورد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح شکایت از سوی ایرانی های درگیر حادثه منا به حق است، تاکید کرد: بیشترین قصور از سوی دولت ریاض رخ داده و در عین حال مدیران کاروان هایی که در آن روز حضور داشتند بی تقصیر نیستند و باید دستگاه قضایی به پرونده آنها رسیدگی کند.

حیدرپور اظهار داشت: مسئولان سعودی باید پاسخ اتفاقی که افتاد باشند و به جانباختگان دیه کامل و خسارت آسیب دیدگان را پرداخت کنند. از سوی دیگر باید شرایط و فضایی ایجاد کنند تا افرادی که حج شان نیمه کاره مانده است بتوانند آن را کامل کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی در خصوص ضمانت اجرای احکامی که علیه دولت سعودی درایران صادر می شود، گفت: باید دستگاه قضایی آرای صادر شده به مجامع بین المللی منعکس کند تا احکام به درستی اجرا شود./

پایان پیام


١١:١٥ - دوشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ١٥٠٠    /    تعداد نمایش : ١٥٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: