چاپ        ارسال به دوست

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

مزدوری السیسی برای اتصال عربستان به سرزمین اشغالی

رئیس جمهوری مصر در سخنانی با ادعای لزوم «صلح داغ» خواهان پایان تنش ها با رژیم اشغالگر قدس و به رسمیت شناخته شدن توسط فلسطینی ها شد که به نوعی مزدوری برای نتانیاهو با نقشه سعودی ها است. 

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: نخست وزیر رژیم صهیونیستی صبح امروز(چهارشنبه) از پیشنهاد رئیس جمهوری مصر که با عنوان «صلح داغ» مطرح شده بود، استقبال کرد. نکته جالب اینجاست که سخنان السیسی به عنوان خبراصلی رسانه های صهیونیستی تبدیل شده است.

بنا به نوشته روزنامه صهیونیستی هاآرتص،« اسحاق هرتزوگ» رئیس حزب صهیونیستی « المعسکر الصهیونی» هم که مخالف نتانیاهو است، از سخنان السیسی استقبال و آن را مهم توصیف کرده است.

رئیس جمهوری مصر که در سخنان قبلی خود هم خواستار توسعه توافقنامه « کمپ دیوید» شده بود این بار حمایت سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را با خود دارد مشروط به اینکه رد پای آنها در این پرونده پنهان بماند.

 گفته می شود که در پیشنهاد مطروح شده توسط السیسی استراتژی« زنده کردن ابتکار صلح عربی» که توسط ملک عبدالله و ملک فهد مطرح شده بود ، در دستور کار قرار گرفته است.روزنامه لبنان الاخبار ضمن قابل پیش بینی دانستن اقدام السیسی با عنوان «صلح داغ» نوشت ، معنای این صلح داغ، احیای ابتکار عمل صلح عربی است که ملک عبدالله پادشاه وقت سعودی در نشست سال 2002 سران کشورهای عربی در بیروت برای تصویب آن تحت عنوان « توافق صلح همه جانبه کشورهای عربی و اسرائیل» رونمائی کرد و البته با هوشیاری میزبان لبنانی ناکام ماند.

عوض حیدرپور شهررضایی ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: السیسی با پیشنهاد صلح داغ می خواهد قاهره را به پلی در روابط ریاض با تل آویو و مشروعیت بخشیدن به رژیم اشغالگرقدس تبدیل کند.

وی در ادامه گفت: سعودی ها به دنبال جبران سلسله شکست های خود وارد اتحادنکبت با رژیم اشغالگر قدس شده اند. آنچه که السیسی مطرح کرد از آن جهت قابل پیش بینی بود که رئیس جمهوری مصر زمینه ایجاد مرز مشترک میان مصر و سرزمین های اشغالی را فراهم کرده است.

این نماینده مجلس نهم گفت: جزایر راهبردی تیران و صنافیر امکان اتصال عربستان با سرزمین اشغالی را ایجاد می کند. عربستان برای تبادلات زمینی و تعامل با تل آویو نیازمند صلح داغ است .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دور از ذهن نیست که نتانیاهو به عنوان نخست وزیر رژیم صهیونیستی در قاهره دست پادشاه سعودی را به عنوان دوستی در دست بگیرد.

وی گفت: رژیمی که در چارچوب جنگ نیابتی در سوریه و برای دفاع از منافع نامشروع رژیم صهیونیستی تروریست های تکفیری داعش را ایجاد کرده بعید نیست که برای تعامل نیز «صلح داغ» را مورد پیگیری و حمایت همه جانبه قرار دهد.

این نماینده مجلس نهم گفت: السیسی برای رسیدن به مسئله سازش مذاکرات فلسطینی میان حماس و تشکیلات خودگردان را در دستور کار قرار داده است تا مذاکرات سازش را به شکلی مهندسی شده در قاهره علنی کند.

روزنامه لبنان الاخبار می نویسد، تحرکات جدید السیسی با افزایش سطح هماهنگی های امنیتی و سیاسی بین مقامات مصری و اسرائیلی در ماه های گذشته همزمان شده و انتظار می رود مذاکرات جدید دو جانبه تل آویو و قاهره بزودی آغاز تا زمینه برای توسعه روابط دو جانبه حتی بیش از دوره حسنی مبارک فراهم شود.

این روزنامه لنبانی خاطرنشان کرد: اما آیا السیسی موفق می شود با نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی به ویژه دست راستی ها که آماده هرگونه جنایتی هستند و هیچ چیزی حتی توافقنامه صلح را مانع خود نمی دانند، به تفاهم دست یابد؟

السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت که درشصت وهشتمین سالروز نکبت و تاسیس رژیم جعلی صهیونیستی و درحالی که این رژیم هر جنایتی را علیه ملت مظلوم فلسطین مرتکب می شود، السیسی درجست وجوی صلح داغ با این رژیم است و برخی کشورهای عربی به طور مشخص کشورهای عرب حوزه خلیج فارس هم درصدد عادی سازی روابط با آن هستند.

السفیر می نویسد، السیسی از مقامات اسرائیلی خواست تا این سخنانش را بارها و بارها گوش دهند زیرا اکنون با توجه به شرایط منطقه یک فرصت واقعی برای صلحی داغ فراهم شده است.

پایان پیام


١٢:٥٠ - چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ١٥٠٧    /    تعداد نمایش : ١٧١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: