فروپاشی دیوار تحریم های خصمانه /آغاز رسمی اجرای برجام

292107
1394/10/27 - 08:56
872 بازدید 5 دقیقه زمان مطالعه
خبر گزاری مجلس شورای اسلامی ،خانه ملت :

فروپاشی دیوار تحریم های خصمانه /آغاز رسمی اجرای برجام

اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس٬ با تقدیر از عملکرد دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان٬ برجام را واقعه بزرگی در تاریخ ایران دانسته و تأکید کردند که رهنمودهای رهبری توافق هسته‌ای را به سرانجام رساند.

اعضای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس٬ با تقدیر از عملکرد دستگاه دیپلماسی و تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان٬ برجام را واقعه بزرگی در تاریخ ایران دانسته و تأکید کردند که رهنمودهای رهبری توافق هسته‌ای را به سرانجام رساند.

خانه ملت؛ سرویس سیاسی؛ براساس تقویم تفاهم برجام ، دیروز شنبه (26 دی ماه) روز اجرایی شدن تعهدات اعضای گروه 5+1 بود و تحریم ها باید برچیده می شد اما این موضوع به دلیل برخی اختلافات تا بامداد روز یکشنبه  به طول کشیده شد. به موجب برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام، فعالیت‌های هسته‌ای ایران در یک بازه زمانی ۸ الی ۱۰ ساله به طرزی محدود می‌شود که به تعبیر غربی‌ها زمان گریز هسته‌ای ایران از چندماه به یک سال افزایش یابد؛ همچنین اگر برجام امروز اجرایی شود، ایران متعهد است تا ظرف ۱۰ سال آینده تعداد سانتریفیوژهای خود در نطنز را در مقدار ۵۰۶۰ نگه دارد و سطح غنی سازی اورانیوم مورد نیاز خود را از ۳.۶۷ درصد افزایش ندهد.

طرف مقابل نیز با اجرایی شدن برجام متعهد می‌شود که تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو یا متوقف کند؛ به موجب مندرجات برجام، طرف اروپایی ملزم شده است ۸ سال پس از روز توافق، تمامی مفاد الزام‌آور مقررات اتحادیه اروپایی که متضمن تحریم‌های اشاعه‌ای است را لغو کند. براساس تفاهم برجام ، از روز اجرای برجام نیزتحریم‌های اعمال شده بر نقل و انتقال مالی، بانکداری، بیمه، سیستم سوییفت، سرمایه‌گذاری تجاری، گاز، نفت، محصولات پتروشیمی و. . . از میان برداشته خواهند شد.

از روز اجرای برجام طرف اروپایی موظف است تحریم‌های ذیل را که مرتبط با حوزه بانکی و بیمه‌ای است لغو کند که شامل نظام ممنوعیت و اخذ مجوز حاکم بر نقل و انتقال مالی- تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های بانکی - تحریم‌های مربوط به بیمه - تحریم‌های مربوط به خدمات پیام‌رسانی مالی - تحریم‌های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران - تحریم‌های مربوط به کمک‌های بلاعوض، کمک‌های مالی و وام‌های ترجیحی است.

همچنین لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در حوزه نفت و پتروشیمی متضمن موارد ذیل است: تحریم‌های مربوط به واردات نفت و گاز از ایران- تحریم‌های مربوط به واردات فرآورده‌های پتروشیمی ایران - بخش‌های کشتیرانی، کشتی‌سازی و حمل و نقل- تحریم‌های مربوط به طلا، فلزات گرانبها و الماس، اسکناس و سکه - تدابیر مرتبط با اشاعه هسته‌ای - تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای حساس اشاعه‌ای (کالاها و فن‌آوری، سرمایه‌گذاری و آموزش‌های تخصصی)

در کنار اروپایی ها ، آمریکا نیز متعهد شده است که از امروز با اجرایی شدن تفاهم برجام، تحریم‌های ثانویه را متوقف کند؛ تحریم‌های ثانویه به آن دست از تحریم‌ها اطلاق می‌شود که هیئت حاکمه آمریکا علیه اتباع سایر کشورها به سبب مبادلات اقتصادی با ایران تحمیل کرده است؛ به عبارتی دیگر پس از وارد شدن برجام به فاز اجرا، سرمایه گذاران غیرآمریکایی به دلیل مراودات تجاری با ایران مورد بازخواست و اعمال محدودیت سیستم مالی و قضایی آمریکا قرار نمی گیرند.

آمریکایی ها تحریم های اولیه خود علیه ایران را حفظ خواهند کرد اما برخی از تحریم ها همانند فروش تجهیزات هواپیما، واردات خاویار، فرش، پسته و چند قلم مواد غذایی دیگر که در زمره تحریم های اولیه(مرتبط با اتباع آمریکا) هستند، متوقف خواهد شد. 
برهمین اساس صبح دیروز اوباما ، رئیس جمهوری آمریکا اجازه فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را صادر کرد.

آمریکایی ها براساس تفاهم برجام متعهد شده اند که در حوزه مسائل مالی و بانکی ، تحریم ها را لغو نمایند. تحریم های بانکی آمریکا در حوزه افراد و اشخاص حقوقی، شامل بانک مرکزی ایران و سایر مؤسسات مالی ایرانی فهرست شده در این الحاقیه؛ شرکت ملی نفت ایران، شرکت بازرگانی نفتیران (نیکو)، شرکت ملی نفتکش ایران، و سایر افراد و اشخاص حقوقی که توسط خزانه‌داری در این الحاقیه به عنوان دولت ایران شناسایی شده‌اند؛ و برخی افراد و اشخاص حقوقی مندرج در فهرست اتباع تحریم‌شده یا فهرست افرادی که اموال آنها مشمول توقیف است - تحریم ریال ایران - تحریم خرید و فروش اسکناس آمریکا به دولت ایران - محدودیت‌های تجارت دوجانبه بر درآمدهای ایران که در خارج از کشور است، شامل محدودیت‌های مربوط به نقل و انتقال درآمدها است.

تعلیق تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل حوزه نفت و پتروشیمی نیز می شود که شامل تلاش‌ها برای کاهش فروش نفت ایران شامل محدودیت‌ها بر مقدار فروش نفت خام ایران و کشورهایی که می‌توانند نفت خام ایران را بخرند - تحریم سرمایه‌گذاری، شامل مشارکت در سرمایه‌گذاری‌های مشترک، کالاها، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش و کمک فنی برای بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی - تحریم خرید، تحصیل، فروش، حمل و نقل، یا بازاریابی نفت، فرآورده‌های پتروشیمی و گاز طبیعی از ایران - تحریم صادرات، فروش یا عرضه فرآورده‌های نفتی تصفیه‌شده و فرآورده‌های پتروشیمی به ایران - تحریم معامله با بخش انرژی ایران شامل معامله با شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران، شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو)  و شرکت ملی نفتکش ایران می شود.
در این میان باید گفت آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در بانک‌های غربی را یکی از آثار ملموس روز اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها دانست؛ آنطور که ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی خبر داده، از روز اجرای برجام ۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد می‌شود و از آن پس وضعیت ارتباطات بانکی ایران با سامانه‌های بانکی جهان بهبود و ارتقاء پیدا می‌کند.

مشاهده متن کامل خبر

برچسب‌ها:

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد