عربستان برای آمریکا اسب مرده است

291758
94/10/21 - 10:54
203 بازدید 1 دقیقه زمان مطالعه
خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت:

عربستان برای آمریکا اسب مرده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن برشمردن عوامل اضمحلال و تضعیف رژیم سعودی گفت: عربستان برای کند شدن روند سقوط ریاض شیخ نمر را اعدام کرد اما مساله اساسی برای این کشور اینجاست که عربستان برای آمریکا اسب مرده است و دیگر غربی‌ها از بدمستی‌های سعودی‌ها حمایت نمی کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن برشمردن عوامل اضمحلال و تضعیف رژیم سعودی گفت: عربستان برای کند شدن روند سقوط ریاض شیخ نمر را اعدام کرد اما مساله اساسی برای این کشور اینجاست که عربستان برای آمریکا اسب مرده است و دیگر غربی‌ها از بدمستی‌های سعودی‌ها حمایت نمی کنند.

خبرگزاری خانه ملت ، گروه بین‌الملل: سال جدید میلادی با تصویری هول انگیز از اعدام شیخ نمر در عربستان آغاز شده است. خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، «ملک سلمان» هشتادساله که در پی مرگ ملک عبدالله ، برادربزرگش در ژانویه سال 2015 جانشین او شد، ریاض را وارد جنگ در یمن کرد، با بمب گذاری های انتحاری در داخل مرزهایش مواجه شد و همچنین شاهد دست یابی توافق هسته ای تاریخی بین ایران و آمریکا -قدرتمندترین هم پیمان عربستان طی پنجاه سال گذشته بود.

بهای نفت خام  که شاهرگ حیاتی اقتصاد عربستان سعودی محسوب می شود، همچنان ارزان است و سبب کاهش چند میلیارد دلاری درآمدهای این کشور شده است.وزیر دارایی عربستان سعودی در روز بیست و هشتم ماه دسامبر از کاهش شدید هزینه های این کشور در سال 2016خبر داد.

به گفته «لؤی الخطیب» کارشناس مؤسسه آمریکایی بروکینگر ، هزینه های نظامی عربستان سعودی افزایش یافته است و 28 درصد از بودجه این کشور را تشکیل می دهد. این در حالی است که بودجه نظامی آمریکا هجده درصد از بودجه کلی این کشور را تشکیل می دهد. یک هفته بعد، عربستان سعودی 47 زندانی که آنها را تروریست نامیده بود، از جمله شیخ نمر النمر روحانی برجسته شیعه را اعدام کرد. چند روز بعد، روابط تقریبا تیره عربستان سعودی با ایران ، رو به وخامت نهاد و در نهایت روابط دوکشور قطع شد

مشاهده کامل متن خبر

برچسب‌ها:

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد